Webové stránky
Aleny Náhlovské




Anglický jazyk
1. ročník
2. ročník
3. ročník
4. ročník
Gramatika
Projekty
Výlety
Zajímavosti

O autorovi
Profil
Rodina
Zájmy
Zajímavosti
Kontakty




Fotogalerie a info
k jednotlivým druhům



Ascocenda

Phalaenopsis

Cymbidium

Paphiopedilum

Odontocidium

Oncidium

Odontoglossum

Zygopetalum

Miltoniopsis

Cattleya

Adaglossum

Encyclia

Dendrobium

Brassia

mix 11/2010
30/11/2010
mix 01/2011
mix 03/2011
mix 04/2011
mix 11/2011 - 02/2012
Obecně něco o pěstování orchidejí

"tak, jako se nezkušeným chovatelům nedoporučuje pořídit si jako prvního psa rotvajlera či pitbula, ale raději labradora, pro začínajícího orchidejáře je vhodný především Phalaenopsis, a ne Cattleya nebo Vanda."

Přestože lze rady k pěstování orchidejí zobecnit, existují orchideje nejen z oblastí vysokých teplot, tropů, ale i z oblastí chladných, z vysokých hor, kde denní teploty dosahují 13-15 stupňů a noční pak pouze 5-8°C. Proto je zapotřebí sledovat odkud která rostlina pochází a rozdíly v množství zálivky, světla, ale i teplot a období klidu dodržovat!! (viz. Fotogalerie a info k jednotlivým druhům)

To, že rostliny, které byly zvyklé růst na stromech ve větvích, zasadíme do květináče, neznamená ještě, že se budou chovat jako zemní. Tyto rostliny potřebují zvláštní substrát, který zabrání osychání povrchu kořenů a bude zároveň lehký a vzdušný, jako např. borová kůra, drcený polystyrén, dubové hobliny aj.

I když pro svoji orchidej uděláme vše, jak se patří, vždy bude část kořenů, pro někoho možná neesteticky či nesmyslně, vyrůstat mimo pracně namíchaný substrát. To je zcela normální, kořeny neodstraňujeme ani nezkracujeme. Naopak, čas od času jim a také listům dopřejeme jemnou spršku z rozprašovače.
Vzdušné kořeny mívají světle zelenou špičku, bílá vrstva se nazývá velamen, díky ní může rostlina přijímat vlhkost ze vzduchu.

Při větrání musíme dávat pozor, abychom vzduch zvenčí nepouštěli na orchideje. Jsou zvyklé na teploty neklesající zpravidla pod 20°C. Takové větrání by mohlo nejen způsobit opadání všech květů, ale mohlo by pro ně být fatální.

Orchideje, stejně jako všechny ostatní zelené rostliny, potřebují ke svému růstu živiny.
V přírodě si je epifyticky opatřují ze srážkové vody a z částeček na kůře stromu nebo mezi kořeny, při pěstování v květináči musíme zejména v letních měsících 1x za 14 dnů hnojit.

Proto, aby rostlina prospívala je rozhodující i množství vody. Příliš mnoho vody má za následek povadlé pahlízy, listy i květy. Mnoho lidí si při povadlích okvětních lístcích či scvrklých listech myslí, že má rostlina nedostatek vody, větším zaléváním ji však většinou zahubí. Rostlina naopak vyžaduje více sucha. Příkladem mohou být např. phalaenopsis.

Voda na zalévání by neměla být studená, měla by mít pokojovou teplotu a nesmí zůstávat
v "srdíčkách" listů . Nepravidelná zálivka může vést, zejména u miltonií a jejich příbuzných,
k tzv. "harmonikovému růstu", známému také jako "tahací harmonika". Spočívá většinou v příliš velkých dávkách vody a přerušovanému růstu kořenů. Výhonky a listy, které právě rostou, se zastaví, zase rostou, zase se zastaví atd. Okamžitou pomocí je dolévání vody jen pokud je substrát opravdu suchý. Phalaenopsis např. mají rády úplně proschlý substrát, zálivku jen 1x za 4dny, oncidia např. a miltonie vyžadují vody více, zálivku menší, ale častější.

Některé knihy doporučují !určité druhy! ponořit na chvíli i s květináčem do vody. Pozor!!, rozhodně se tím však nemyslí květináč nosit do chlorované vody v umyvadle koupelny, ale buďto odstátou vodu přinést v nádobě ke květináči, ponořit orchidej do vody v nádobě na místě, mohou jinak úplně přestat kvést! nebo já preferuji kompromis, pouze častěji a v menších dávkách rostlinu zalévat.

V měsících, kdy je světla více, rostou orchideje více a mají i větší počet květů. Pozor, přímé slunce však může způsobit orchidejím popáleniny, žlutohnědé, ostře ohraničené skvrny na listech. Během měsíců, kdy je světla méně je možno svítit dodatečně např. za pomocí tzv. biolampy,
běžně k dostání ve specializovaných prodejnách.

Proč orchideje nekvetou?

  • Příliš mnoho nebo málo světla
  • Není dodržena doba odpočinku. řada orchidejí, zejména cymbidia a dendrobia, vyžadují letnpění - od poloviny kvpětna do konce září klidové období s denními teplotami okolo 20 stupňů a nočními nad 10°C nabírají sílu, přes zimu pak nasazují poupata a bohatě kvetou. Pozor jen, přechod z venkovního klimatu do vnitřního nesmí být příliš drastický. Bez tohoto období nízkých letních nočních venkovních teplot vpětšinou kvetení nedosáhou.
  • Rostlina je oslabena díky chybám v pěstování nebo škůdcům

    Kolik světla potřebuje orchidej?

  • Co možná nejvíce
  • Najdete-li pro orchidej vhodné místo, máte z 99% vyhráno!
  • Pozor však na spálení rostlin přímým sluncem
  • Někdy je nutné přistínit záclonou, žaluziemi nebo jinou rostlinou
  • Nejvýhodnější je pro bohaté kvetení orchideje jihovýchodní strana, kde při celodopoledním přímém slunci přistíníte okno žaluzií či záclonou a odpoledne pak necháte orchidej na přímém světle

    Jak často orchideje zalévat?

  • Vždy, až když je substrát suchý! Každý druh orchidejí však vyžaduje zálivku jinou. Více či méně častější
  • Květináč nesmí stát ve vodě - doporučuji keramické květináče přímo určené pro orchideje, rostlina stojí v květináči několik cm nad vodou
  • I pokud se vám zdá substrát nahoře suchý, tu a tam zkontrolujte, jestli rostlina nestojí v květináči ve vodě! Zalévat byste měli až když je voda i na stěnách uvnitř květináče úplně vyschlá.
  • Příčinou zvadlých listů nemusí být nedostatek vody, ale i příliš mnoho vody, či přímé sluníčko!
  • Usychání a opadávání listů a scvrklé pahlízy mohou být způsobeny i obdobím odpočinku!

    Jak často orchideje hnojit?

  • Stačí hotové hnojivo na orchideje z obchodu
  • Přihnojujeme podle návodu, většinou 1x za 14 dní


    další informace k orchidejím

    kreslené orchideje

  • zpět